W związku z epidemią koronawirusa Home Office (brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) wprowadziło znaczące zmiany w procesie aplikowania w procedurze EU Settlement Scheme (o status osoby osiedlonej).
Poniżej przedstawiamy główne zmiany i ograniczenia powstałe w związku z szerzącą się epidemią koronawirusa w Wielkiej Brytanii:

Home Office zapowiada, że czas rozpatrywania wniosków znacząco się wydłuży.
Zawieszona zostaje możliwość wysyłki dokumentów pocztą. Osoby, które już rozpoczęły swoją aplikacji proszone są o nieprzesyłanie pocztą żadnych dokumentów. Te dokumenty wysłane przed 25 marca 2020 zostaną rozpatrzone i odesłane, jednak należy spodziewać się opóźnień w zwrocie dokumentów. Jeśli dokumenty zostały wysłane po 25 marca 2020 zostaną zwrócone tak szybko jak to możliwe.


Wstrzymane zostaje działanie centrum informacji telefonicznej dotyczącej procedury uzyskiwania settled status (The Settlement Resolution Centre). Z centrum informacji wciąż można skontaktować się używając formularza internetowego.
Funkcjonowanie miejsc skanowania dokumentów (The ID document scanner locations) zostaje zawieszone.


Organizacje pozarządowe, które zajmują się pomocą w aplikowaniu o settled status mogą udzielać wsparcia w ograniczonym zakresie. Większość organizacji oferuje pomoc w formie telefonicznej lub online.

Lista organizacji finansowanych przez Home Office.

Do końca lutego 2020 r. Home Office otrzymało 3 343 700 wniosków, z czego 2 998 300 zostało rozpatrzonych. Polscy obywatele złożyli 639 200 wniosków.

Więcej informacji na temat praw obywateli państw członkowski UE w Wielkiej Brytanii po brexicie, w tym o procedurze uzyskania statusu osiedlonego znajduje się w zakładce BREXIT.

Polish English

Wspomóż nas

 

        


MULTICULTURAL ORGANISATION

              CHALLENGER

    IS A REGISTERED CHARITY

   NUMBER 1145143

Challenger You Tube Channel

Sponsorzy i Partnerzy

 charity commisionlottery fundkonsulat manchesterGVOCNCVSCommunity Foundation

             cooperative    gateshead carers  icos polnews