loga 03

List Konsula Generalnego Dr.Łukasza Lutostańskiego odnonśnie sytuacji obrażania i innych objawów dyskryminacji Polonii z naszego regionu:

Szanowni Państwo,

Kieruję do Państwa organizacji jako jednego z liderów organizacji polonijnych poniższą prośbę.

W reakcji na zgłoszenia do naszego Konsulatu incydentów na podłożu ksenofobicznym skierowanym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej uprzejmie proszę o informowanie o takich przypadkach na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpieczeństwo naszych obywateli jest traktowane w sposób priorytetowy. Dzisiaj było ono jednym z tematów rozmowy telefonicznej Pani Premier Beaty Szydło z Premierem Davidem Cameronem. Dodatkowo na stronie Ambasady RP w Londynie oraz w mediach społecznościowych Konsulatu kanał Twitter @PLinManchester znajdziecie Państwo treść oświadczenia Ambasadora RP Witolda Sobkowa w tej sprawie.
W przypadku Państwa zgłoszeń z poszczególnych regionów będziemy kierowali dodatkowe wnioski do lokalnych szefów Policji oraz lokalnych władz politycznych o szczególnie poważne podchodzenie do wszelkich tego typu incydentów. Ważne jest monitorowanie także lokalnych mediów społecznościowych, mediów tradycyjnych itp. Wspólnie musimy pracować w celu przeciwdziałania jakimkolwiek tego typu zachowaniom skierowanym przeciwko naszej społeczności. Konsul podejmie wszelkie dostępne działania by przeciwdziałać tego typu incydentom.

Prosimy także o podziękowanie przez Państwa wszystkim tym obywatelom Zjednoczonego Królestwa, którzy kierują do Państwa wyrazy solidarności oraz protestują przeciwko jakimkolwiek incydentom Hate Crime skierowanym przeciwko obywatelom RP oraz obywatelom innych narodowości.

Dziękuję też Państwu za rozsądne i wyważone reakcje w tej sprawie, budujące pozytywny wizerunek polskiej społeczności.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem za Państwa dotychczasową pracę dla spraw polskich.

Dr Lukasz Lutostański
Konsul Generalny RP w Manchesterze

 

Wszelkie tego typu incydenty należy także zgłaszać lokalnym jednostkom Policji, dokładna instrukcja :
Instrukcja zgłaszania Hate Crime.


1. http://report-it.org.uk/report_a_hate_crime


W pierwszym linku przestawione są ogólne informacje dotyczące przestępstw z powodu nienawiści znane w języku angielskim jako ‘’Hate Crime’’. Znajdą tam też Państwo wskazówki w jaki sposób można zgłosić takowy incydent.


2. http://www.report-it.org.uk/your_police_force


Muszą Państwo wybrać obszar, w którym doszło do zdarzenia w celu przejścia do etapu raportowania.


3. https://secure.met.police.uk/hatecrime_national/index.php?rid=2920


Ostatnim etapem jest opisanie całego zdarzenia i jego okoliczności.


Istnieje możliwość zgłoszenia telefonicznie w sytuacjach nagłych pod numerem policyjnym 999 oraz 112.
Dodatkowo w sytuacjach gdy nie chcą Państwo notyfikować zdarzenia na Policji, istnieje możliwość skontaktowania się z organizacją Crimestopers zajmującą się przyjmowaniem anonimowych zgłoszeń, na podstawie, których dokonywane jest śledztwo w sprawie bez jakiegokolwiek udziału osoby zgłaszającej. Możliwość zgłoszeń pod bezpłatnym numer 0800555111 bądź poprzez stronę internetową https://fearless.org/


Wszystkie informacje, które Państwo przekażą są traktowane jako poufne jak również numer, z którego Państwo dzwonią będzie numerem zastrzeżonym bez możliwości zidentyfikowania.


4. Jeśli potrzebujecie Państwo dodatkowych informacji, lub pomocy prosimy kontaktować się z naszą organizacją na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polish English

Wspomóż nas

 

        


MULTICULTURAL ORGANISATION

              CHALLENGER

    IS A REGISTERED CHARITY

   NUMBER 1145143

Challenger You Tube Channel

Sponsorzy i Partnerzy

 charity commisionlottery fundkonsulat manchesterGVOCNCVSCommunity Foundation

             cooperative    gateshead carers  icos polnews